O nás

Co je Girja?

Tělocvična. V centru Brna. V budově prvorepublikové textilky na ulici Cejl. Ano, ve stále stoupajícím a velice zajímavém brněnském Bronxu. Nečekejte parkety, gymnastickou kozu, nebo fancy fitness stroje. Jsme pyšní na pořádnou sbírkou železa – přes 2 tuny kettlebelů ve vahách od 4 do 60 kilogramů. Nechybí olympijské činky, racky, hrazdy, kruhy, macebelly a Indian Clubs.

Kdo u nás cvičí?

Pohybem nepolíbení, i celoživotní sportovci. To není důležité. Důležité je, že když za vámi tiše zaklapnou dveře, jste v nejlepších trenérských rukách.

Proč cvičit u nás v tělocvičně?

Váš trénink začne z vašeho aktuálního stavu, tj. z vašich zdravotních a fyzických možností. Společné skotačení, kde každý cvičí to stejné od nás nečekejte. Nemusíte u nás platit extra peníze za individuální, na míru šitý trénink. Je součástí naší společné práce. Povedeme vás ke zdravému tělu fungujícímu ve všech situacích. Silnému a symetrickému. To, že vám někde ubude nějaký tuček, nebo přibude nějaký sval, se dít bude. Ale je to doprovodný (často vítaný) jev. Našim posláním je skvěle fungující tělo do vysokého věku.

“Nezáleží na tom, jak slabí jste – tady vás ze slabosti vyléčí. Stačí přijít.”

Pavel Otoupalík

Jsme profíci.

Neustále se vzděláváme. Nejen ve fyzioterapeutických kurzech orientovaných na správnou funkci těla, ale i v kurzech na sestavování tréninků a jejich návaznost na sebe. Nejsme zabředlí v osmdesátkách. Ani od nás nečekejte moderní experimenty.

S kým se v Girje potkáš?

Ing. Zdeněk Dohnal

Spiraldynamik® – BASIC MOVE – absolvent ročního kurzu

DNS – Dynamická neuromuskulární stabilizace – certifikovaný trenér

SM – Spiral Stabilization – absolvent kurzů

SFG – StrongFirst Girya – certifikovaný kettlebell instruktor

SFL – StrongFirst Barbell – certifikovaný instruktor olympijské činky

FMS – Functional Movement Systems – certifikovaný instruktor

Silový a kondiční trenér Jiřího Procházky (2013 - 2022)

Externí lektor Masarykovy univerzity

Škola dřepu a Škola vzpírání – Buzgó school a FSpS MU – absolvent workshopů

Indian Clubs: Restorative and Strength training combined – absolvent workshopu

Trenér II. třídy (MŠMT č.176/2009 Sb.)

Ing. Jakub Melíšek

CFSC – Certified Functional Strength Coach – certifikovaný instruktor

DNS – Dynamická neuromuskulární stabilizace – certifikovaný trenér

BBM – Buteyko Clinic Method – certifikovaný instruktor

OA – Oxygen Advantage - Advanced instructor

KAATSU – KAATSU SPECIALIST – certifikovaný instruktor

FMS – Functional Movement Systems – certifikovaný instruktor

FCS – Fundamental Capacity Screen – certifikovaný instruktor

Škola dřepu – Buzgó school – absolvent workshopu

Indian Clubs: Restorative and Strength training combined – absolvent workshopu

Indian Clubs online course level 1 + extended level 1

Trenér II. třídy (MŠMT č.176/2009 Sb.)

Ing. Martin Dostál

SM – Spiral Stabilization – absolvent kurzu

Škola dřepu – Buzgó school – absolvent workshopu

Indian clubs: Restorative and Strength training combined – absolvent workshopu

Trenér II. třídy (MŠMT č.176/2009 Sb.)

“14. října roku 2013 jsem v Brně otevřel tělocvičnu Girja. Tohle rozhodnutí bylo jedno z nejlepších, které jsem v životě udělal. Jak z osobního, tak profesního hlediska. Z mých studentů se v mnoha případech stali kamarádi a vlastně jim “děkuji” i za jejich neduhy, protože k jejich řešení není vždy jednoduchá a přímá cesta. Začal jsem více studovat nápravná cvičení, atletickou a silovou přípravu, jak naše tělo ovlivňuje dýchání atd. Je toho opravdu spoustu. Já i mí studenti rostou se mnou a troufám si říct, že to baví obě strany.”

Ing. Zdeněk Dohnal

A něco navíc pro zvídavé...

Co znamená slovo girja?

Na východ on nás znamená to stejné, co na západ od nás znamená slovo kettlebell. Je to litinová koule s plochým dnem a madlem. Její unikátní tvar umožňuje kombinovat těžké silové a balistické cviky. Činka to prostě nedokáže. Samotné slovo pochází z perského slova gjeran, což znamená hmotnost. Dnešní slovníky slovo Girja překládají jako závaží.

Před velkou činkou, jejíž vznik se datuje kolem roku 1850, byla celá řada nástrojů, které využívali atleti nebo vojáci k tréninku. Krom vlastní váhy, zbraní, používali kameny, pytle s pískem, kmeny, klacky a také závaží, která se dala nosit pomocí ucha. Historie girji spadá až do starověkého Řecka, kde byly nalezeny kamenné projektily, které se využívaly k silovému tréninku prvních olympioniků. V řeckém muzeu Olympia najdete kamennou girju vážící 143 kg, na níž je vyryto “Bibon mě zvedl nad hlavu jednou rukou”. O mnoho století později turecké a slovanské národy používaly k výcviku kamenné nástroje tvarově odpovídající dnešním girjám. Později se přešlo k použití železa místo kamene, což umožnilo standardizovat používané váhy, porovnávat výkony i soutěžit. Na Moravě známý silák a zápasník Zasloužilý mistr sportu Gustav Frištenský (1878 – 1957) rovněž využíval girji ve své silové přípravě.

Registrace na

O nás