Co je Girja

about-girja

Girja je českým přepisem ruského slova Ги́ря. V západních zemích je známa pod anglickým slovem kettlebell. Je to litinová koule s plochým dnem a madlem. Jde o univerzální nástroj k budování síly, kondice a spalování tuku. Jeho unikátní tvar umožňuje balistické cviky (např. swing, clean, high-pull, snatch, push-press, jerk) pro kondici desetibojaře a úchop jako hydraulické kleště. Stejně tak umožňuje tzv. grindy (tlaky a dřepy) pro maximální sílu celého těla. Samozřejmě nesmí chybět ultimátní Turecký vztyk (Turkish Get Up), který je grindem a zároveň neuvěřitelně rozvíjí mobilitu a stabilitu celého těla, která je ke správnému a zdravému tréninku nezbytná.

Pro koho je cvičení s Girjou?

Pro muže, kteří chtějí mít postavu jako antická socha, kondici jako maratonec a sílu jako vzpěrač. Pro ženy, které nebaví posilovací stroje, a přesto touží po postavě a kondici Bond girl. Pro lidi jakéhokoliv věku, jakéhokoliv sportovního zázemí. Od úplného nesportovce, po vrcholového atleta. Girja je jen nástroj. A kladivo nedělá kováře. Nejdůležitější je správná technika a programming. Naším hlavním zdrojem je škola StrongFirst. Dále využíváme v tréninku Ground Force Method, Original Strength, Functional Movement Systems, Dynamic Neuromuscular Stabilisation a techniky Ida Portala.

Proč cvičit s Girjou?

girya

Naše tréninky začínají od úplných základů, jako je mobilita a stabilita. Následně se staráme o zavedení správných pohybových návyků. Budujeme techniku. Nejdříve cvičíme správně, abychom mohli cvičit více.

Zdraví je pro nás nejdůležitější. Jsme minimalistické cvičení, snažíme se dostat z každého opakování každého cviku maximum.

Cvičení izolovaných cviků  (které známe z posiloven) je dobré pro rehabilitaci po úraze, nebo pro sportovně specifickou činnost (například cvičení bicepsu pro závodníky v páce).

My cvičíme komplexně. To znamená, že svaly mezi sebou spolupracují a umíme je použít kdykoliv a kdekoliv správně.

Historie

Výklad termínu Ги́ря (čte se foneticky Girja) se objevil v ruských slovnících na počátku 17. století a podle některých odborníků pochází z perského slova gjeran, což znamená hmotnost. Dnešní slovníky slovo Ги́ря překládají jako závaží.

Před velkou činkou, jejíž vznik se datuje okolo roku 1850, byla celá řada nástrojů, které využívali atleti nebo vojáci k tréninku. Krom jejich zbraní, zbrojí, vlastní váhy užívali také kameny, pytle s pískem, kmeny, klacky a také závaží, která se dala nosit pomocí ucha.

Historie girji spadá až do starověkého Řecka, kde byly nalezeny kamenné projektily, které se využívaly k silovému tréninku prvních olympioniků. V řeckém muzeu Olympia najdete kamennou girju vážící 143 kg na níž je vyryto “Bibon mě zvedl nad hlavu jednou rukou”. O mnoho století později turecké a slovanské národy používaly k výcviku kamenné nástroje tvarově odpovídající dnešním girjám. Další etapou vývoje cvičení se závažím je použití železa namísto kamene. To umožnilo standardizovat používané váhy, porovnávat výkony i soutěžit.

Vzhled girji se za staletí změnil. Avšak závaží s nosnými uchy zanechaly stopu v historii mnoha zemí. Od Číny po Irán. Od Turecka po Skotsko.

Mezi lety 1870 až 1880 ruský doktor Vladislav Krajevskij, jenž je považován za otce těžké atletiky, shromažďoval všemožné informace o kultuře těla a zdokonalovaní se ve sportu. Jeho cílem bylo masám zpřístupnit zdravý životní styl. Dne 10. září 1885 otevřel první zařízení pro cvičení se zátěží, a tím představil atletické veřejnosti cviky s girjami a velkými činkami. Od té doby je desáté září v Rusku dnem zrodu vzpírání. Atleti zde prováděli pod dohledem Krajevského jednoruční a dvojruční tlaky, trhy, přemístění a nadhozy. V roce 1895 otevírá po vzoru Krajevského doktor Garnitskij atletický klub v Kyjevě na Ukrajině. Zde se věnuje zápasu, gymnastice, cvikům s velkými činkami a girjami.

V 19. a počátkem 20. století je girja součástí tréninků a vystoupení dobových siláků. Jedním z nejznámějších je Král girji Petr Krylov (Пётр Крылов 1871 – 1933). Jeden z jeho korunních výkonů byl výrazový tlak činky s dutými koulemi, navíc v každé z nich byl schován člověk. Druhým bylo pozvednutí plošiny, na které stálo 20 lidí.

Na Moravě známý silák a zápasník Zasloužilý mistr sportu Gustav Frištenský (1878 – 1957) rovněž využíval girji ve své silové přípravě.

V Rusku koncem 40. let 20. století vzniká stále populárnější sportovní disciplína Girevoj sport (Гиревой спорт). V 50. letech dochází k úpadku tělesné kultury západního světa vlivem amerického trendu izolovaného kulturistického cvičení a toto období trvá v podstatě dodnes.

14. října roku 2013 jsem v Brně otevřel tělocvičnu Girja. Tohle rozhodnutí bylo jedno z nejlepších, které jsem v životě udělal. Jak z osobního, tak profesního hlediska. Z mých studentů se v mnoha případech stali kamarádi a vlastně jim “děkuji” i za jejich neduhy, protože k jejich řešení není vždy jednoduchá a přímá cesta. Začal jsem proto více studovat nápravná cvičení, atletickou a silovou přípravu, jak naše tělo ovlivňuje dýchání atd. Je toho opravdu spoustu. Já i mí studenti rostou se mnou a troufám si říct, že to baví obě strany.

Chceš vyzkoušet Girju?