Brazilské Jiu jitsu

Brazilské jiu jitsu a grappling v Girje

Už dlouho budujeme zdravá a především silná těla. Učíme se jak se pohybovat, ovládat své tělo, zvedat těžké věci, mávat s nimi nad hlavou a spoustu dalších. Jak s takovým silným a zdravým tělem naložit? Naučte se zápasit!

Ve spolupráci se vsetínským klubem SKP Copacabana Valachien gym, v Brně, nově otevíráme tréninky zaměřené na Brazilské Jiu Jitsu. Ty budou probíhat dvakrát týdně, pod vedením úspěšného zápasníka a trenéra Jury Závodného, a to v pondělí a středu od 19:00 do 21:00 hodin. V pondělí budou tréninky zaměřené na kimona – (gi) a středy bez kimon – grappling (no gi).

Co je to Brazilské Jiu Jitsu?

Jiu – jitsu doslovně znamená „jemné umění“ a v současnosti se těší velké popularitě. Jako sebeobranný systém nespoléhá jen na fyzickou sílu.

Jiu – jitsu bylo vytvořeno v Indii ještě před naším letopočtem a sloužilo jako sebeobranná technika mnichů. Jakmile při svém šíření přes Čínu dosáhlo Japonska, přijali je samurajové za vlastní a rozvinuli ho mnoha podob, které byly dlouhou dobu utajované. Nakonec se stalo zdrojem pro část japonských bojových umění jako je judo a aikido, ale ovlivnilo i karate a další styly po celém světě.

Jiu – jitsu využívá techniky hodů, držení, škrcení, porazů, pák a úniků. Principy páky a znalost lidské anatomie používá k překonání jakéhokoli útočníka minimálním úsilím. Jiu – jitsu učí sebedůvěře, zvyšuje sebehodnocení, pomáhá odstraňovat stres a zvyšuje schopnost koncentrace.

Brazilské jiu – jitsu (BJJ), které založila a upravila rodina Gracie, se od tradičního jiu – jitsu liší v pojetí boje, kdy bylo nutné ho upravit pro boj s daleko silnějšími protivníky. Počátkem 20. století do Brazílie imigroval Micujo Maeda, japonský mistr Kódókan judo, který se zde setkal s Gastaem Gracie a za jeho pomoc začal vyučovat jeho syna Carlose, který tajemství předával i svým synům včetně Hélia. Hélio, jakožto fyzicky velmi slabý jedinec přetvořil spolu s dalšími tradiční techniky k vyšší efektivitě. Především využil více principu páky a pevné pozice těla, kdy větší svalové skupiny působí na menší a je tedy možno efektivně z ápasit s výrazně silnějším soupeřem. Tím byl dán základ novým technikám, které byly použitelné převážně pro boj na zemi. Tím je BJJ proslavené.

Styl boje

Brazilské jiu-jitsu se zaměřuje jak na hody a porazy tak primárně na boj na zemi a využití pozemních technik páčení, škrcení a poziční hry těla. Předpokladem je, že většina z výhod většího a silnějšího soupeře pochází z dosahu a silnějších úderů, které po uchopení a následném škrcení, páčení nebo znehybnění značně zeslábnou. BJJ umožňuje širokou škálu technik uchopení, škrcení, páčení a hodů. Tento systém manévrování a manipulace je možné přirovnat k formě šachů.

Gi / No gi

Brazilské Jiu Jitsu se skládá ze dvou disciplín a to tréninku v kimonech a bez kimon. Známým pojmem pro trénink bez kimon je Grappling. Trénink bez kimon je dynamičtější, rychlejší a nelze při něm pracovat s úchopy a oděvem. Výhodou může být reálnější stránka tréninku bez úchopů za látku a pohlednější zápas.
Kimona však nabízí mnohem více technik, možností a nutí nás více přemýšlet. Také simulují velmi efektivně stránku, kdy pracujeme se soupeřovou mikinou, trikem, bundou atd. Oba způsoby se vzájemně skvěle doplňují a rozvíjí jak tělo, tak mysl.

Kdy trénujeme

[table]
Trénink ve dnech|Čas tréninku|Info k tréninku
Pondělí + středa|19:00 – 21:00|
[/table]

Kolik to stojí

[table]
Typ tréninku|Cena
Měsíční|800 Kč
Jednorázově|150 Kč
[/table]

Tak Brno, sílu s sebou a pojďme se prát!
Chci se začít prát

Chceš vyzkoušet Girju?