Grappling i Kimona - Girja.cz

Grappling i Kimona

3.10.2016

Když někde mluvím o tréninku Brazilského jiu jistu a naslouchá mi člověk, který trochu ví, o co se jedná, velmi často mi pokládá otázku: „A trénujete i grappling, nebo jenom kimona?“

Rád bych tohle téma trochu osvětlil. I když je pravdou, že Brazilské jiu jitsu bylo v původní formě vyučováno převážně v kimonech, která k němu prostě patří, dnes se reálně skládá ze dvou disciplín Gi – kimona a No Gi – bez kimon, také známé jako grappling.

gi-vs-no-gi

Grappling (No Gi/bez kimon)

Grappling může být i samostatným sportem.  Je mnoho klubů a zápasníků zaměřujících se pouze na zápasy bez kimon. Důvodů může být několik.

Grappling je rychlejší a dynamičtější zápas, který nebrzdí držení látky a rozbíjení úchopů na kimonu. Umožňuje lepší dostupnost nohou pro útok, někdy je používán rozdílný (a někomu více vyhovující) set pravidel, zápasník se rychleji dostává do submisí (i z nich) díky nižšímu tření. Výkonnostní kategorie na soutěžích jsou děleny podle doby tréninku, nikoli dosažených pásků. Kdo trénuje pro MMA, nemusí vidět Gi jako vhodnou variantu právě kvůli úchopům na látce. Pro dalšího může být argumentem vize, že v reálném souboji na sobě přeci soupeř také nebude mít kimono. To všechno a jistě i další jsou velmi dobré důvody, proč se věnovat právě grapplingu.

Zápas s Gi (s kimony)

Občas zaslechnu, že jde o trénink v županech, dodržování vlastně už neaktuální tradice, křečovité držení se látky a tím „zabíjení“ dynamického zápasu, motání lemů kolem těla jako lana a jiné.
Dovolím si nesouhlasit. S Gi je možné aplikovat všechny techniky, stejně jako bez nich, plus velký počet dalších. Samotný úchop na látce nabízí více kontroly i možností. Následné variace úchopů pak otevírají mnoho dalších technik a variací. Už pouze tento fakt klade velké nároky na technickou práci, rozhodování a improvizaci kdy a kterou techniku použít a silně stimuluje nejen stránku fyzickou, ale i psychickou. Je třeba myslet, předvídat, připravovat, chystat, být o krok před soupeřem. Právě proto se BJJ často přirovnává k lidským šachům. Dále spousta technik používaných na kimonu může být velmi efektivně aplikována na saku, bundě, mikině, nebo obyčejném triku, takže i v sebeobranně má svou roli.

Já sám nemám rád porovnávání Gi x No Gi. Obojí má svoje kouzlo, osobitost i své skalní fanoušky. Dle mého názoru se skvěle doplňují a kdokoli, kdo jednu z disciplín zavrhuje, se připravuje o polovinu zábavy a skvělé cesty, která nikdy nekončí.

Bc. Jiří Závodný